Ryby mają głos!

7 nawyków skuteczności

Posted on: 2010-12-22

Gdybym miała wskazać jedną książkę, która zrobiła na mnie, w tym roku, największe wrażenie to niewątpliwie byłaby to książka Stephena R. Covey’a – „7 nawyków skutecznego działania”.
To propozycja praktycznie dla wszystkich, nie tylko dla DDA/DDD. To jedna z tych książek, gdzie wartościowych informacji jest mnóstwo, można je studiować latami i zawsze coś nowego odkryć.

Czytam w tej chwili tę książkę po raz kolejny i staram się wprowadzać w życie nawyki skuteczności. Trochę sobie zmieniłam ich brzmienie. :)

1. Zajmuj się tylko tym, na co masz wpływ. Szukaj w każdym problemie, który napotykasz czegoś, na co masz wpływ i skoncentruj się tylko na tym.
2. Nim coś zrobisz – wyobraź to sobie. Ze szczegółami.
3. Najpierw rób to co najważniejsze. Zaplanuj sobie dzień, wyznacz priorytety.

4. Dąż do rozwiązań typu wygrana-wygrana albo się wycofaj. We wszystkich dziedzinach życia – w miłości, w pracy, w relacjach z przyjaciółmi, itd.
5. Najpierw spróbuj zrozumieć drugą osobę, dopiero później staraj się być zrozumianym. Im więcej danych, tym trafniej można ocenić sytuację i znaleźć najodpowiedniejsze rozwiązanie.
6. Współpracuj z ludźmi zamiast robić coś w pojedynkę.  W myśl zasady „1+1=3”.

7. Bądź dla siebie dobra/dobry. Dbaj o swój rozwój, swoje relacje.

Napisać łatwo, wdrożyć – dużo trudniej. Ale wierzę, że warto – już zauważyłam pierwsze efekty takich nawyków – dlatego mam zamiar stosować je coraz intensywniej. Wam też polecam :)

 

Zobacz również:
Bądź wzorem, nie krytykiem.
Trening umysłu
Poczucie bezpieczeństwa
Wizualizacja i afirmacja
Proaktywność
Pomiędzy bodźcem a reakcją
Zapisuj i myśl!

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

psychoterapeuta - osoba posiadająca certyfikat szkoły psychoterapii lub będąca w trakcie jej zdobywania. Szkolenia PTP czy SN PTP mogą podjąć tylko osoby, które mają wykształcenie psychologiczne czy lekarskie albo od min. 5 lat pracują w ośrodkach zajmujących się psychoterapią.
 
Psycholog czy psychiatra bez szkolenia psychoterapeutycznego nie ma wystarczajacych umiejętności, żeby prowadzić psychoterapię.
 
Specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia to osoba, która skończyła wyższe studia (wystarczy pedagogika czy filozofia), oraz szkolenie PARPA - uważajcie w ośrodkach leczenia uzależnień.

Chomik

Statystyki

  • 461,605 odsłon od 11 grudnia 2009

"Pracuj tylko w kręgu wpływu. Podejmuj zobowiązania i wywiązuj się z nich. Bądź latarnią, nie sędzią. Bądź wzorem, nie krytykiem. Bądź częścią rozwiązania, nie częścią problemu.

"Wypróbuj tę zasadę w małżeństwie, w rodzinie, w pracy. Nie dyskutuj nad słabościami innych. Nie dyskutuj nad własnymi. Jeśli popełnisz błąd, dostrzeż go jak najszybciej, napraw, wyciągnij z niego naukę. Nie popadaj w obwiniający, oskarżający nastrój. Pracuj nad tym, nad czym masz kontrolę. Pracuj nad sobą. Nad być."
Stephen Covey

Wystarczy kliknąć

Pajacyk

Twój e-mail

Reklamy
%d blogerów lubi to: