Ryby mają głos!

Wyznaczaj realistyczne cele

Posted on: 2012-05-31

Z rewelacyjnej książki „Plan lotu. Prawdziwy sekret sukcesu” Briana Tracy:
 
Realne cele
Jest jedna ważna sprawa: pamiętaj, żeby cele były realne i byś wierzył w ich osiągnięcie. Jak powiedział Napoleon Hill: „Cokolwiek ludzki umysł sobie wyobrazi i w cokolwiek uwierzy, może zostać osiągnięte”.
Gdy decydujesz się na osiągnięcie jakiegoś celu, musi on być realistyczny. Umysł musi uwierzyć, że zadanie jest wykonalne. Może być trudne, lecz osiągalne.
Dlatego cele muszą być wiarygodne; jeżeli postawisz przed sobą cel, który jest znacznie trudniejszy niż wszystko, co do tej pory osiągnąłeś, będzie cię raczej zniechęcał niż motywował do działania. Gdy cele są zbyt ambitne, „bezpiecznik” w twojej podświadomości wyłącza motywację.
Jeżeli świadomie nie potrafisz uwierzyć, że cel jest możliwy do osiągnięcia, twój umysł nie pomoże ci. Możesz przez krótki czas czuć się zmotywowany i podekscytowany, jednak gdy tylko napotkasz nieuniknione trudności, rozczarowanie sprawi, że stracisz serce do realizacji tego celu.

Naucz się chodzić, zanim zaczniesz biegać
Bardzo często po zakończeniu seminarium podchodzą do mnie jego uczestnicy i mówią, że określili swój finansowy cel. Gdy pytam jaki, odpowiadają, że podjęli decyzję, że w przeciągu roku lub dwóch zostaną milionerami lub nawet miliarderami.
Prawie zawsze są to ludzie, którzy mają bardzo mało pieniędzy lub nie mają ich wcale. Są to najczęściej trzydziesto- lub czterdziestolatkowie, którzy dotąd bardzo źle zarządzali swoimi finansami. Niemniej jednak sądzą, że mogą przezwyciężyć przeszłe doświadczenia i w jakiś sposób wzbogacić się, nie mając prawie żadnego przygotowania, zasobów ani konkretnego pomysłu na osiągnięcie celu. Wierzą, że wystarczy jedynie zażyczyć sobie czegoś w myślach, a w magiczny sposób się to pojawi, bez względu na dziesięciolecia frustracji i porażek.
Gdy ludzie mówią, że chcą zostać milionerami tak szybko, jak tylko jest to możliwe, sugeruję im, by najpierw nastawili się na zdobycie mniejszych pieniędzy. Gdy uda się im oszczędzić 1 tys. dolarów i wydostać z długów, mogą zacząć myśleć o zaoszczędzeniu 10 tys. itd. By wiele osiągnąć, potrzebny jest
olbrzymi wysiłek. Każdy musi nauczyć się chodzić, zanim zacznie biegać.

(…)

Do określenia celu możesz wykorzystać cztery specjalne techniki, które przyspieszą jego realizację i zwiększą prawdopodobieństwo ukończenia zadania zgodnie z planem. Techniki te to: werbalizacja, wizualizacja, podejście emocjonalne i racjonalizacja.
1. Werbalizacja. Zapisujesz konkretny, mierzalny cel. Nie możesz osiągnąć celu, którego nie widzisz i którego nie możesz w zrozumiały sposób opisać słowami. Im bardziej jesteś precyzyjny w takim opisie, tym większą będziesz miał pewność, że każdy krok, który robisz, prowadzi we właściwym kierunku.
2. Wizualizacja. Wszelkie pozytywne zmiany otaczającej cię rzeczywistości rozpoczynają się od zmian sposobu, w jaki postrzegasz siebie i pożądaną przyszłość. Wizualizacja polega na wytworzeniu w umyśle szczególowego obrazu wymarzonego celu.
Umiejętność wizualizacji jest jedną z najbardziej niezwykłych, które posiadasz. Za każdym razem, gdy wyobrażasz sobie sytuację, w której wymarzony cel został osiągnięty, coraz silniej zapada ona w podświadomość. Im lepiej widzisz cel w umyśle, tym szybciej osiągniesz go w rzeczywistości.
3. Podejście emocjonalne. Podchodząc emocjonalnie do celu, którego werbalizacji i wizualizacji dokonałeś, wyzwalasz w sobie uczucia podobne do towarzyszących jego osiągnięciu. Im
bardziej intensywne jest pragnienie, tym więcej energii przeznaczysz na realizację celu i tym szybciej go osiągniesz.
Gdy wyobrażasz sobie uczucia radości, szczęścia, dumy i przyjemność, towarzyszące realizacji celu, wzmacniasz energię umysłu, pomagającą w szybszym dojściu do niego.
4. Racjonalizacja. Dokonujesz racjonalizacji celu, zapisując wszystkie powody, dla których chcesz go osiągnąć i korzyści z tego wynikające. Zapisz, w jaki sposób twoje życie się polepszy, gdy dotrzesz do celu. Jak napisał Nietsche: „Ten, kto ma pewność, może znieść prawie wszystko”.
Motywacje są paliwem, dającym energię do osiągnięć. Im więcej masz powodów, by osiągnąć cel, tym większą masz motywację i tym bardziej jesteś zdeterminowany. Im więcej masz powodów, tym łatwiej będziesz znosił przeciwności. Im więcej masz powodów, tym jesteś bardziej kreatywny w omijaniu trudności i usuwaniu przeszkód. Im więcej masz powodów, tym większe prawdopodobieństwo, że nic cię nie zatrzyma na drodze do osiągnięcia celu.

Reklamy

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

psychoterapeuta - osoba posiadająca certyfikat szkoły psychoterapii lub będąca w trakcie jej zdobywania. Szkolenia PTP czy SN PTP mogą podjąć tylko osoby, które mają wykształcenie psychologiczne czy lekarskie albo od min. 5 lat pracują w ośrodkach zajmujących się psychoterapią.
 
Psycholog czy psychiatra bez szkolenia psychoterapeutycznego nie ma wystarczajacych umiejętności, żeby prowadzić psychoterapię.
 
Specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia to osoba, która skończyła wyższe studia (wystarczy pedagogika czy filozofia), oraz szkolenie PARPA - uważajcie w ośrodkach leczenia uzależnień.

Chomik

Statystyki

  • 467,529 odsłon od 11 grudnia 2009

"Pracuj tylko w kręgu wpływu. Podejmuj zobowiązania i wywiązuj się z nich. Bądź latarnią, nie sędzią. Bądź wzorem, nie krytykiem. Bądź częścią rozwiązania, nie częścią problemu.

"Wypróbuj tę zasadę w małżeństwie, w rodzinie, w pracy. Nie dyskutuj nad słabościami innych. Nie dyskutuj nad własnymi. Jeśli popełnisz błąd, dostrzeż go jak najszybciej, napraw, wyciągnij z niego naukę. Nie popadaj w obwiniający, oskarżający nastrój. Pracuj nad tym, nad czym masz kontrolę. Pracuj nad sobą. Nad być."
Stephen Covey

Wystarczy kliknąć

Pajacyk

Twój e-mail

Reklamy
%d blogerów lubi to: