Ryby mają głos!

DDA

DDA to skrót od Dorosłe Dzieci Alkoholików

syndrom DDA to zespół cech, które charakteryzują osoby wychowywane w alkoholowym domu.
Ponieważ jednak zespół tych cech nie dotyczy tylko dzieci alkoholików, ale również osób wychowujących się w rodzinach dysfunkcyjnych często nazywany jest syndromem DDA/DDD (DDD = Dorosłe Dzieci rodzin Dysfunkcyjnych).

Syndromem DDA/DDD może odznaczać się dziecko osób nie radzących sobie z własnymi emocjami, osób uzależnionych (od czegokolwiek – alkoholu, leków, pracy, hazardu, internetu itd), osób nadopiekuńczych, osób agresywnych, stosujących przemoc fizyczną, psychiczną lub seksualną, osób ogarniętych jakąś obsesją (np. obsesyjnie dbających o porządek, o swój wygląd, o pozycję społeczną, obsesyjnie religijnych itd), osób chorych psychicznie, osób, które w wyniku takich czy innych powodów zaniedbują potrzeby dziecka.

Mieć syndrom DDA/DDD to patrzeć na świat oczami zranionego dziecka, zatrzymać się na pewnym etapie rozwoju emocjonalnego.
Tak jak jabłko, żeby dojrzeć potrzebuje słońca, tak my potrzebujemy prawdziwego rodzicielstwa. Potrzebujemy wsparcia i akceptacji, żeby nauczyć się akceptować i wspierać samych siebie, i dzięki temu się rozwijać.

W rodzinach dysfunkcyjnych nasiąkamy szkodliwymi schematami funkcjonowania i wykorzystujemy je (nieświadomie) w życiu dorosłym. Nierzadko to dzieci w tych rodzinach pełnią funkcje „dorosłych” – dbają o dom, o samopoczucie rodziców, biorą na siebie odpowiedzialność za zaistaniałe w domu sytuacje, zachowania rodziców itp.
Tak jak nauczyliśmy się w dzieciństwie obchodzić się z ogniem, czytać, pisać itd – tak samo nauczyliśmy się obchodzić się z ludźmi, nauczyliśmy, że ludzie nie zauważają naszych potrzeb, naszych uczuć, być może również tego, że bywają bardzo niebezpieczni i trzeba się ich bać albo np. tego, że bywają bezradni i bez naszej pomocy sobie nie poradzą.

Każda rodzina jest inna, więc problem ten dotyka nas w różnym stopniu.
Jeśli w rodzinie dochodziło do przemocy fizycznej i/lub seksualnej pomoc profesjonalnego terapeuty jest niezbędna. Dla DDA terapia jest bezpłatna (refundowana z NFZ).

Reklamy

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

psychoterapeuta - osoba posiadająca certyfikat szkoły psychoterapii lub będąca w trakcie jej zdobywania. Szkolenia PTP czy SN PTP mogą podjąć tylko osoby, które mają wykształcenie psychologiczne czy lekarskie albo od min. 5 lat pracują w ośrodkach zajmujących się psychoterapią.
 
Psycholog czy psychiatra bez szkolenia psychoterapeutycznego nie ma wystarczajacych umiejętności, żeby prowadzić psychoterapię.
 
Specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia to osoba, która skończyła wyższe studia (wystarczy pedagogika czy filozofia), oraz szkolenie PARPA - uważajcie w ośrodkach leczenia uzależnień.

Chomik

Statystyki

  • 467,529 odsłon od 11 grudnia 2009

"Pracuj tylko w kręgu wpływu. Podejmuj zobowiązania i wywiązuj się z nich. Bądź latarnią, nie sędzią. Bądź wzorem, nie krytykiem. Bądź częścią rozwiązania, nie częścią problemu.

"Wypróbuj tę zasadę w małżeństwie, w rodzinie, w pracy. Nie dyskutuj nad słabościami innych. Nie dyskutuj nad własnymi. Jeśli popełnisz błąd, dostrzeż go jak najszybciej, napraw, wyciągnij z niego naukę. Nie popadaj w obwiniający, oskarżający nastrój. Pracuj nad tym, nad czym masz kontrolę. Pracuj nad sobą. Nad być."
Stephen Covey

Wystarczy kliknąć

Pajacyk

Twój e-mail

Reklamy
%d blogerów lubi to: