Ryby mają głos!

Jak umiejętnie krytykować ?

Posted on: 2010-01-25

Klucz do skutecznej krytyki zawarty jest w jej klimacie. Jeśli krytykujesz kogoś przede wszystkim po to, aby mu powiedzieć co o nim myślisz, aby mu nagadać, wygarnąć, wówczas krytyka ta nie przyniesie Ci niczego prócz ulgi wynikającej z wyładowania złości i prócz rozgniewania rozmówcy – bo nikt nie lubi być krytykowany. Jeśli jednak interesuje Cię naprawienie błędów, możesz wiele osiągnąć poprzez krytykę, pod warunkiem, że podejdziesz do niej we właściwy sposób. Oto kilka zasad, które Ci w tym pomogą:

SIEDEM WARUNKÓW KONIECZNYCH SKUTECZNEJ KRYTYKI:
1). Krytykować należy tak, by tego nie słyszał nikt postronny. Drzwi mają być zamknięte, nie wolno podnosić głosu, nikt postronny nie może znajdować się na tyle blisko, by coś usłyszeć.
2). Krytykę trzeba rozpocząć od jakiegoś miłego słowa, czy komplementu. Musisz stworzyć przyjazną atmosferę – „złagodzić cios”.
3). Krytyka nie może być krytyka osoby: musisz krytykować coś, a nie kogoś. Powinieneś wskazywać wady czyjegoś działania, a nie wady czyjejś osobowości.
4). Musisz przedstawić prawidłowe rozwiązanie problemu. Gdy mówisz komuś, że zrobił coś źle, musisz mu powiedzieć jak należy to zrobić poprawnie.
5). Poproś o współpracę – nie żadaj jej. Dowiedzione jest, że łatwiej uzyskać od kogoś współpracę wówczas, gdy się o nią poprosi, niż gdy się jej zażąda. Żądanie jest środkiem, który można zastosować jedynie w ostateczności.
6). Jedna nieprawidłowość – jedna krytyka. Nawet najbardziej usprawiedliwiona krytyka przestaje być usprawiedliwiona, gdy jest powtarzana.
7). Zakończ krytykę przyjazna nutą. Zakończ krytykę słowami, oznaczającymi: „Jesteśmy przyjaciółmi. rozwiązaliśmy nasze problemy, będziemy dalej wspólnie pracować i pomagać sobie wzajemnie”. Nie popełnij błędu i nie powiedz czegoś, co oznaczałoby: „dostałeś bure, a teraz marsz do roboty.” Ta zasada jest najważniejsza ze wszystkich siedmiu.

Umiejętność obcowania z ludźmi Fragment książki Lesa Giblina „Umiejętność obcowania z ludźmi”. Polecam :)

 

 

 

 

Zobacz również:
Bądź szczodry w pochwałach
Obwinianie rodziców – czy to potrzebne?
“Wredni ludzie” Jay Carter
Zaprojektuj się! ;)
Maltretowanie psychiczne
Czy to już przemoc ?

.

Reklamy

Komentarze 2 to "Jak umiejętnie krytykować ?"

Bardzo czesto krytykujemy ludzi ktorych nie ma przy nas.
Warto wtedy wyobrazic sobie,jakby nas sluchali.

Jest takie moje ulubione Hiszpanskie przyslowie:
„Bierz co chcerz powiedzial Bog i plac za to”
Mozna by go zastosowac co do krytyki.
„Mow co chcerz powiedzial Bog i plac za to”

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

psychoterapeuta - osoba posiadająca certyfikat szkoły psychoterapii lub będąca w trakcie jej zdobywania. Szkolenia PTP czy SN PTP mogą podjąć tylko osoby, które mają wykształcenie psychologiczne czy lekarskie albo od min. 5 lat pracują w ośrodkach zajmujących się psychoterapią.
 
Psycholog czy psychiatra bez szkolenia psychoterapeutycznego nie ma wystarczajacych umiejętności, żeby prowadzić psychoterapię.
 
Specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia to osoba, która skończyła wyższe studia (wystarczy pedagogika czy filozofia), oraz szkolenie PARPA - uważajcie w ośrodkach leczenia uzależnień.

Chomik

Statystyki

  • 467,529 odsłon od 11 grudnia 2009

"Pracuj tylko w kręgu wpływu. Podejmuj zobowiązania i wywiązuj się z nich. Bądź latarnią, nie sędzią. Bądź wzorem, nie krytykiem. Bądź częścią rozwiązania, nie częścią problemu.

"Wypróbuj tę zasadę w małżeństwie, w rodzinie, w pracy. Nie dyskutuj nad słabościami innych. Nie dyskutuj nad własnymi. Jeśli popełnisz błąd, dostrzeż go jak najszybciej, napraw, wyciągnij z niego naukę. Nie popadaj w obwiniający, oskarżający nastrój. Pracuj nad tym, nad czym masz kontrolę. Pracuj nad sobą. Nad być."
Stephen Covey

Wystarczy kliknąć

Pajacyk

Twój e-mail

Reklamy
%d blogerów lubi to: