Ryby mają głos!

Siła autorytetu

Posted on: 2011-08-03

Na początku lat 60tych ubiegłego wieku psycholog społeczny Stanley Milgram przeprowadził eksperyment, którego wyniki okazały się wręcz wstrząsające. Okazało się bowiem, że większość osób całkowicie poddaje się władzy autorytetu. Przestają logicznie myśleć, robią co im się powie, choćby to było zupełnie absurdalne. Wystarczy, że polecenia wydaje osoba z autorytetem.

Na czym polegał ten eksperyment? Mówiąc w skrócie – była to swego rodzaju klasówka, zwykły test pamięciowy, tyle, że za błędną odpowiedz groziło śmiertelne porażenie prądem. 65% osób uczestniczących w eksperymencie, tylko i wyłącznie za złą odpowiedź w teście, zamordowało swojego ucznia. Na szczęście tylko hipotetycznie, bo nie wiedzieli, że „ich” uczeń jest częścią eksperymentu i tak naprawdę jest zupełnie bezpieczny. Paradoks podkreśla fakt, że gdyby nie losowanie sami mogliby znaleźć się na jego miejscu. Wstrząsające jest również to, że aż 80% osób zaaplikowało swojemu uczniowi bardzo silne wstrząsy, mimo tego, że skarżył się na kłopoty z sercem i błagał, żeby go wypuszczono.
Więcej o eksperymencie i jego wariantach można przeczytać choćby na wikipedii: Eksperyment Milgrama.
Polecam również film nagrany podczas pierwszego eksperymentu:

 

Tutaj remake eksperymentu (film z polskimi napisami)

Warto to wiedzieć choćby dlatego, żeby mieć świadomość jak często jesteśmy w ten sposób „wpuszczani w maliny”. Wystarczy, że ktoś założy lekarski fartuch, mundur, legitymuje się dyplomem znanej uczelni, powołuje się na znany autorytet itp żebyśmy przestali logicznie myśleć.

Zobacz również:
Tożsamość a rola – kontrowersyjny eksperyment prof. Zimbardo
Dlaczego ofiary przemocy nie odchodzą?
Mit rodzica doskonałego
Pomiędzy bodźcem a reakcją

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

psychoterapeuta - osoba posiadająca certyfikat szkoły psychoterapii lub będąca w trakcie jej zdobywania. Szkolenia PTP czy SN PTP mogą podjąć tylko osoby, które mają wykształcenie psychologiczne czy lekarskie albo od min. 5 lat pracują w ośrodkach zajmujących się psychoterapią.
 
Psycholog czy psychiatra bez szkolenia psychoterapeutycznego nie ma wystarczajacych umiejętności, żeby prowadzić psychoterapię.
 
Specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia to osoba, która skończyła wyższe studia (wystarczy pedagogika czy filozofia), oraz szkolenie PARPA - uważajcie w ośrodkach leczenia uzależnień.

Chomik

Statystyki

  • 461,605 odsłon od 11 grudnia 2009

"Pracuj tylko w kręgu wpływu. Podejmuj zobowiązania i wywiązuj się z nich. Bądź latarnią, nie sędzią. Bądź wzorem, nie krytykiem. Bądź częścią rozwiązania, nie częścią problemu.

"Wypróbuj tę zasadę w małżeństwie, w rodzinie, w pracy. Nie dyskutuj nad słabościami innych. Nie dyskutuj nad własnymi. Jeśli popełnisz błąd, dostrzeż go jak najszybciej, napraw, wyciągnij z niego naukę. Nie popadaj w obwiniający, oskarżający nastrój. Pracuj nad tym, nad czym masz kontrolę. Pracuj nad sobą. Nad być."
Stephen Covey

Wystarczy kliknąć

Pajacyk

Twój e-mail

Reklamy
%d blogerów lubi to: