Ryby mają głos!

Logoterapia – sensowna psychoterapia

Posted on: 2010-01-20

Twórca logoterapii – Viktor Frankl, uważał, że najgłębszą, najbardziej fundamentalną motywacją, jaka kieruje ludźmi jest poszukiwanie znaczenia (sensu).

W myśl podstaw teoretycznych logoterapii, każdy człowiek osobiście decyduje, czy w danej sytuacji zachowa się przyzwoicie czy nieprzyzwoicie. Czynniki: biologiczne, psychiczne i socjologiczne determinują ludzką kondycję, ale nie są w stanie odebrać wolności wyboru.

Poniżej fragment książki „Psychoterapia dla każdego” Victora Frankla, który niesamowicie mnie zainspirował i podniósł na duchu. Polecam :)

Pewną pielęgniarkę zatrudnioną w moim oddziale neurologicznym trzeba było któregoś dnia poddać operacji: guz nowotworowy w żołądku. W czasie operacji guz okazał się nie do usunięcia.
Zrozpaczona siostra prosi o rozmowę ze mną. Zrozpaczona jest nie tyle własną chorobą, co swą niezdolnością do pracy. Swój zawód kocha nad wszystko. Teraz jednak nie może go wykonywać i to jest przyczyną jej rozpaczy. Cóż miałem tej biednej osobie powiedzieć – sytuacja jej była rzeczywiście beznadziejna. (W tydzień póśniej umarła.) Mimo to starałem się uświadomić jej rzecz następującą:
Pracuje pani osiem czy Bóg wie ile godzin dziennie, ale to żadna sztuka, ktoś inny podoła temu samemu. Ale, wie pani, być tak chętną do pracy i tak teraz do niej niezdolną, a więc nie móc pracować i być zmuszoną do rezygnacji z pracy, a mimo to nie poddać się rozpaczy – to byłoby dokonaniem, o które nieprędko ktoś
by się na pani miejscu pokusił. A niech mi pani powie, czy właściwie nie wyrządza pani krzywdy owym tysiącom ludzi, którym poświęciła pani swe życie jako pielęgniarka? Czy nie krzywdzi ich pani czyniąc tak, jakby nieuleczalna choroba człowieka niezdolnego do pracy była pozbawiona sensu? Jeśli w swej sytuacji popada pani
w rozpacz, czyni pani przecież tak, jakby sens życia człowieka zawisł wyłącznie od tego, że potrafi on przepracować tyle a tyle godzin. Tym samym jednak odmawia pani wszystkim chorym i zniedołężniałym jakiegokolwiek prawa do życia i egzystowania. W rzeczywistości ma pani jednak właśnie teraz niepowtarzalną szansę – podczas gdy dotąd mogła pani świadczyć powierzonym sobie ludziom jedynie pomoc wynikającą z obowiązku służbowego, teraz może pani stać się czymś więcej: wzorem człowieka.

Zobacz również:
Kura czy orzeł ?
Jak pomagać ?
Bajka o motylu
Praca, kreatywność

.

1 Response to "Logoterapia – sensowna psychoterapia"

W Polsce kilka lat temu ruszyła pierwsza edycja szkolenia psychoterapeutów właśnie w tym nurcie. Początkiem przyszłego roku będą pierwsi polscy terapeuci którzy ukończą szkołę psychoterapii egzytencjalnej wg Victora Frankla. Szkoda tylko że NFZ nie uznaje tych kwalifikacji. Absurdy biurokracji bo nie jest to szkolenie akredytowane przez PTP lub SN PTP.

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

psychoterapeuta - osoba posiadająca certyfikat szkoły psychoterapii lub będąca w trakcie jej zdobywania. Szkolenia PTP czy SN PTP mogą podjąć tylko osoby, które mają wykształcenie psychologiczne czy lekarskie albo od min. 5 lat pracują w ośrodkach zajmujących się psychoterapią.
 
Psycholog czy psychiatra bez szkolenia psychoterapeutycznego nie ma wystarczajacych umiejętności, żeby prowadzić psychoterapię.
 
Specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia to osoba, która skończyła wyższe studia (wystarczy pedagogika czy filozofia), oraz szkolenie PARPA - uważajcie w ośrodkach leczenia uzależnień.

Chomik

Statystyki

  • 461,605 odsłon od 11 grudnia 2009

"Pracuj tylko w kręgu wpływu. Podejmuj zobowiązania i wywiązuj się z nich. Bądź latarnią, nie sędzią. Bądź wzorem, nie krytykiem. Bądź częścią rozwiązania, nie częścią problemu.

"Wypróbuj tę zasadę w małżeństwie, w rodzinie, w pracy. Nie dyskutuj nad słabościami innych. Nie dyskutuj nad własnymi. Jeśli popełnisz błąd, dostrzeż go jak najszybciej, napraw, wyciągnij z niego naukę. Nie popadaj w obwiniający, oskarżający nastrój. Pracuj nad tym, nad czym masz kontrolę. Pracuj nad sobą. Nad być."
Stephen Covey

Wystarczy kliknąć

Pajacyk

Twój e-mail

Reklamy
%d blogerów lubi to: