Ryby mają głos!

PARPA o DDA

Posted on: 2011-02-07

Terapię DDA mogą prowadzić wyłącznie osoby, które posiadają certyfikat szkoły psychoterapii lub które są w trakcie jego zdobywania (certyfikat specjalisty uzależnień i współuzależnienia takim certyfikatem NIE JEST!).

Certyfikat szkoły psychoterapii zdobywa się 4 lata. W tym czasie terapeuta m.in. przechodzi własną psychoterapię, to gwarantuje np., że terapeuta nie jest bardziej zaburzony od pacjenta …

Radzę na to zwrócić szczególną uwagę.

W ośrodkach leczenia uzależnień i współuzależnienia, które prowadzą terapię DDA można spotkać terapeutów, którzy nie mają odpowiednich kompetencji a mimo to „leczą” DDA. Jeśli coś takiego ma miejsce można złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjentów (jeśli „terapia” DDA jest finansowana przez NFZ). Zdarza się, że taką „terapię” finansuje urząd gminy czy miasta, w takim przypadku chyba można złożyć skargę w odpowiednim urzędzie.

Pracownik PARPY, z którym dzisiaj rozmawiałam zwrócił mi uwagę na ten tekst:
Standardy form pomocy psychologicznej dla różnych grup dorosłych dzieci alkoholików oraz kwalifikacji

Poniżej zamieszczam fragment, całość można znaleźć tutaj

Zdaniem Zespołu Ekspertów nie każda osoba pochodząca z rodziny z problemem uzależnień wymaga psychoterapii. Wydaje się, że budowanie swojej tożsamości w oparciu o etykietę „jestem DDA” może być niekonstruktywne. Z perspektywy tych potrzebujących pomocy można wyróżnić przynajmniej trzy różne podgrupy:
a) Podgrupa osób w aktualnym kryzysie.
Są to osoby, które pomimo wzrastania w rodzinie z problemem alkoholowym przystosowują się i radzą sobie w życiu dorosłym nie przejawiając oznak szczególnych trudności, problemów czy zaburzeń; osoby te potrzebują pomocy psychologicznej, tylko w sytuacjach kryzysowych.
b) Podgrupa osób z syndromem DDA.
Nie występują u nich głębsze zaburzenia neurotyczne, osobowościowe czy uzależnienia. Podstawowe problemy, które zgłaszają koncentrują się wokół relacji z innymi ludźmi oraz trudności emocjonalne. Jeżeli występują u nich problemy emocjonalne, to nie osiągają one poziomu dekompensacji neurotycznej. Trudności osobowościowe nie wyczerpują symptomów pełnych zespołów zaburzeń. Mogą jednak u nich występować pewne cechy określonych zaburzeń osobowości.
c) Podgrupa źle przystosowana ze współwystępującymi zaburzeniami psychicznymi.
W podgrupie tej występują różnorodne zaburzenia: uzależnienia, zaburzenia lękowe, zespoły symptomów nerwicowych, zaburzenia osobowości lub inne zespoły psychopatologiczne.

FORMY POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ DLA DDA I WSKAZANE KWALIFIKACJE OSÓB ZAJMUJĄCYCH SIĘ TERAPIĄ.

3.1. Podgrupa osób w aktualnym kryzysie:
a) formy pomocy:
edukacja, poradnictwo, interwencja kryzysowa, pomoc psychologiczna w rozwoju osobistym ;
b) przygotowanie profesjonalne w zakresie:
diagnozy klinicznej i różnicowej ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń osobowości,
interwencji kryzysowej,
podstaw pomocy psychologicznej,
znajomości problematyki uzależnień oraz funkcjonowania rodziny z problemem uzależnień (co pomaga w interpretacji specyfiki pojawiających się trudności).

3.2. Podgrupa z syndromem DDA:
a) formy pomocy:
interwencja i poradnictwo nastawione na motywowanie do podjęcia psychoterapii (pomoc o charakterze krótkotrwałym),
psychoterapia (krótko i średnioterminowa).
b) przygotowanie profesjonalne dotyczące:
diagnozy klinicznej i różnicowej ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń osobowości oraz umiejętności kwalifikowania do odpowiedniej formy psychoterapii,
prowadzenia interwencji i poradnictwa,
znajomości problematyki uzależnień oraz specyfiki funkcjonowania rodziny z problemem uzależnień,
prowadzenia psychoterapii indywidualnej lub/i grupowej zgodnie z ogólnie przyjmowanymi standardami, co oznacza osoby posiadające certyfikaty szkół psychoterapii, bądź będące w procesie ich zdobywania, pracujące pod systematyczną superwizją .W przypadku prowadzenia grupy przez dwie osoby, powyższe wymagania powinna spełniać przynajmniej jedna z nich,
certyfikat instruktora terapii uzależnień nie daje uprawnień do prowadzenia, ani współprowadzenia psychoterapii DDA.

3.3. Podgrupa z syndromem DDA i współwystępującymi innymi zaburzeniami psychicznymi
Wymaga specjalistycznego leczenia psychiatrycznego i psychoterapeutycznego.

MIEJSCA POMOCY I TERAPII DDA

A) Przychodnie i Ośrodki Terapii Uzależnień i Współuzależnienia:
osoby z podgrupy A i B (po spełnieniu standardów dotyczących osób udzielających usług pomocowych i psychoterapeutycznych)
osoby z podgrupy C, jeżeli podstawowe zaburzenie to uzależnienie, wyłącznie po ukończonej terapii pogłębionej, stwierdzeniu utrwalonej abstynencji i rediagnozie.
B) Inne wyspecjalizowane ośrodki psychiatryczne i psychoterapeutyczne.

Zobacz również:
Terapia DDA to ściema!
Psychoterapia – sygnały alarmowe

.

Reklamy

Komentarze 4 to "PARPA o DDA"

Bardzo rzetelny wpis.

Nie bardzo rozumiem z tymi certyfikatami „szkół psychoterapii”… Czyli wystarczy, że terapeuta będzie miał certyfikat jakiejkolwiek szkoły psychoterapii (szczerze to nie znam takiego pojęcia; i gdzie taka szkoła istnieje?), mimo że nawet nie ma większego pojęcia o dda czy uzależnieniach (nie mówię o ogólnych pojęciach, bo takie to i ja mam), żeby prowadzić terapię dda???
Gdzie można znaleźć taką listę certyfikowanych absolwentów szkół psychoterapeutycznych?
Mieszkam w niewielkim mieście na prowincji, gdzie chciałem skorzystać z terapii dda. I zapytałem moją psycholog o tenże certyfikat to z oburzeniem wyrzuciła mnie z poradni i nie zakwalifikowała do terapii. Tak, teoretycznie mogę złożyć skargę itd., ale jak sobie wyobrażasz dalszą terapię u takiej osoby, która zmuszona byłaby przyjęcia mnie na terapię (zakładając, że moja skarga przyniosła skutek)??? Dodam tylko, że tylko jedna osoba zajmuje się dda i bardzo wątpię, by miała wspomniany certyfikat.

Lista Certyfikowanych Psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego: http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=53

Lista Certyfikowanych Psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
http://psychiatria.org.pl/news,tekst,1,lista_certyfikowanych_psychoterapeutow

Lista Certyfikowanych Psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt:
http://gestaltpolska.org.pl/jak-znalezc-terapeute-superwizora/

Terapeuci Instytutu Psychoterapii Gestalt (wyszukiwarka):
http://www.gestalt.pl/szukasz_psychoterapeuty.html

Najlepszą rekomendacją jest jednak rekomendacja osób, które odbyły terapię u danego psychoterapeuty i go polecają.

Warto przeczytać Psychoterapia po ludzku

Dzięki Rybko! Ale te pojedyncze listy to ja już znam. Szukałem raczej jednej ogólnej listy ze wszystkimi certyfikowanymi psychoterapeutami. Ale jeszcze raz bardzo dziękuję za wysiłek i podane linki. Pozdrawiam!

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

psychoterapeuta - osoba posiadająca certyfikat szkoły psychoterapii lub będąca w trakcie jej zdobywania. Szkolenia PTP czy SN PTP mogą podjąć tylko osoby, które mają wykształcenie psychologiczne czy lekarskie albo od min. 5 lat pracują w ośrodkach zajmujących się psychoterapią.
 
Psycholog czy psychiatra bez szkolenia psychoterapeutycznego nie ma wystarczajacych umiejętności, żeby prowadzić psychoterapię.
 
Specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia to osoba, która skończyła wyższe studia (wystarczy pedagogika czy filozofia), oraz szkolenie PARPA - uważajcie w ośrodkach leczenia uzależnień.

Chomik

Statystyki

  • 467,529 odsłon od 11 grudnia 2009

"Pracuj tylko w kręgu wpływu. Podejmuj zobowiązania i wywiązuj się z nich. Bądź latarnią, nie sędzią. Bądź wzorem, nie krytykiem. Bądź częścią rozwiązania, nie częścią problemu.

"Wypróbuj tę zasadę w małżeństwie, w rodzinie, w pracy. Nie dyskutuj nad słabościami innych. Nie dyskutuj nad własnymi. Jeśli popełnisz błąd, dostrzeż go jak najszybciej, napraw, wyciągnij z niego naukę. Nie popadaj w obwiniający, oskarżający nastrój. Pracuj nad tym, nad czym masz kontrolę. Pracuj nad sobą. Nad być."
Stephen Covey

Wystarczy kliknąć

Pajacyk

Twój e-mail

Reklamy
%d blogerów lubi to: