Ryby mają głos!

Spór o rację

Posted on: 2011-12-13

Nie wiem co sprawia, że stwierdzenie „masz rację” daje nam satysfakcję. Może szkoła i jej model przedstawiania wiedzy jako jedynej prawdziwej? Może „posiadanie racji” nas dowartościowuje? Daje nam poczucie bezpieczeństwa? Czy wiedza, wszelkiego rodzaju teoria czy poglądy są warte tego, żeby o nie walczyć i się nieustannie o nie spierać?
Bardzo podoba mi się podejście, które nie wygłasza „jedynych prawdziwych” poglądów, wygłaszające jedynie punkt widzenia.

Na tym rysunku przedstawiono pewien kształt. Z punktu widzenia obserwatora A przedstawia on literę „M”, obserwator B – widzi literę „E”, obserwator C – literę „W”, a D – cyfrę „3”. Wszyscy ci obserwatorzy mogliby się spierać w nieskończoność o to kto ma rację zupełnie bez sensu.

Spieranie się o rację jest bez sensu … w przeciwieństwie do spokojnego, rzeczowego przedstawienia swojego punktu widzenia.

Zobacz również:

Nie tylko polityka
Zmiany, na które nie mamy wpływu
Bądź wzorem, nie krytykiem

Reklamy

Komentarze 2 to "Spór o rację"

Piękne i proste :)

Warto też podejść do racji z innego punktu widzenia. Według powyższej ilustracji, jeżeli A powie C jak to wygląda z jego strony, C będzie mieć szerszy wgląd w to co obserwuje.

Stosować rację jako oręż rzeczywiście jest nienajciekawszym sposobem na przedstawienie swojego punktu widzenia, ale ukrywanie jej, być może, ma jeszcze gorsze oddziaływanie.

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

psychoterapeuta - osoba posiadająca certyfikat szkoły psychoterapii lub będąca w trakcie jej zdobywania. Szkolenia PTP czy SN PTP mogą podjąć tylko osoby, które mają wykształcenie psychologiczne czy lekarskie albo od min. 5 lat pracują w ośrodkach zajmujących się psychoterapią.
 
Psycholog czy psychiatra bez szkolenia psychoterapeutycznego nie ma wystarczajacych umiejętności, żeby prowadzić psychoterapię.
 
Specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia to osoba, która skończyła wyższe studia (wystarczy pedagogika czy filozofia), oraz szkolenie PARPA - uważajcie w ośrodkach leczenia uzależnień.

Chomik

Statystyki

  • 467,529 odsłon od 11 grudnia 2009

"Pracuj tylko w kręgu wpływu. Podejmuj zobowiązania i wywiązuj się z nich. Bądź latarnią, nie sędzią. Bądź wzorem, nie krytykiem. Bądź częścią rozwiązania, nie częścią problemu.

"Wypróbuj tę zasadę w małżeństwie, w rodzinie, w pracy. Nie dyskutuj nad słabościami innych. Nie dyskutuj nad własnymi. Jeśli popełnisz błąd, dostrzeż go jak najszybciej, napraw, wyciągnij z niego naukę. Nie popadaj w obwiniający, oskarżający nastrój. Pracuj nad tym, nad czym masz kontrolę. Pracuj nad sobą. Nad być."
Stephen Covey

Wystarczy kliknąć

Pajacyk

Twój e-mail

Reklamy
%d blogerów lubi to: