Ryby mają głos!

Halloween

Posted on: 2011-11-01

W ramach weekendowo-halloweenowej laby wzięłam do ręki książkę Johna Hardinga „Siostrzyca”. To jedna z tych książek, które trudno odłożyć na półkę zanim się ją przeczyta do końca – wciąga! Akcja książki toczy się w dziewiętnastym wieku a tytułowa bohaterka – dwunastoletnia Florence – mieszka wraz z młodszym bratem w starej, pełnej tajemnic wiejskiej rezydencji. Dzieci są sierotami, oprócz służby, która zajmuje się głównie domem, nikt się nimi nie opiekuje, dzieci spędzają więc całe dnie razem, bawiąc się tylko w swoim towarzystwie. Rodzeństwo nigdy nawet nie widziało swojego wuja, który łoży na ich utrzymanie, a także podejmuje decyzje odnośnie ich życia – jedną z nich jest uczynienie z Florence analfabetki.  Dziewczynka jest jednak bystra i w jakiś sposób opanowuje sztukę czytania; wkrótce książki – choć niedozwolone – stanowią ważną rolę w jej życiu, to z nich czerpie wiedzę o świecie. Ale .. ponieważ Flo czyta w tajemnicy przed wszystkimi i nikt nie kontroluje jej lektur, dziewczynka korzystając z zasobów ogromnej, porzuconej przez wuja biblioteki czyta … horrory i kryminały Edgara Allana Poe, tragedie Szekspira i inne książki dla bardziej dojrzałych czytelników …

Co może powstać w umyśle inteligentnej, samotnej dziewczynki „wychowywanej” przez taką literaturę? Zdaje się, że na to pytanie próbuje odpowiedzieć John Harding budując na fundamencie tego pomysłu ciekawą historię. Oczami dwunastolatki (książka jest napisana językiem pełnych uroczych, dziewczęcych neologizmów, które nadają jej niepowtarzalny charakter) oglądamy świat romantycznej, pełnej mrocznych tajemnic dziewiętnastowiecznej Nowej Anglii. Ciekawa narracja i gotycki charakter sprawiają, że lektura tej książki to świetna rozrywka. Polecam! (tylko nie czytajcie tekstów na okładce, niestety zdradzają zakończenie …)

Reklamy

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

psychoterapeuta - osoba posiadająca certyfikat szkoły psychoterapii lub będąca w trakcie jej zdobywania. Szkolenia PTP czy SN PTP mogą podjąć tylko osoby, które mają wykształcenie psychologiczne czy lekarskie albo od min. 5 lat pracują w ośrodkach zajmujących się psychoterapią.
 
Psycholog czy psychiatra bez szkolenia psychoterapeutycznego nie ma wystarczajacych umiejętności, żeby prowadzić psychoterapię.
 
Specjalista psychoterapii uzależnień i współuzależnienia to osoba, która skończyła wyższe studia (wystarczy pedagogika czy filozofia), oraz szkolenie PARPA - uważajcie w ośrodkach leczenia uzależnień.

Chomik

Statystyki

  • 463,395 odsłon od 11 grudnia 2009

"Pracuj tylko w kręgu wpływu. Podejmuj zobowiązania i wywiązuj się z nich. Bądź latarnią, nie sędzią. Bądź wzorem, nie krytykiem. Bądź częścią rozwiązania, nie częścią problemu.

"Wypróbuj tę zasadę w małżeństwie, w rodzinie, w pracy. Nie dyskutuj nad słabościami innych. Nie dyskutuj nad własnymi. Jeśli popełnisz błąd, dostrzeż go jak najszybciej, napraw, wyciągnij z niego naukę. Nie popadaj w obwiniający, oskarżający nastrój. Pracuj nad tym, nad czym masz kontrolę. Pracuj nad sobą. Nad być."
Stephen Covey

Wystarczy kliknąć

Pajacyk

Twój e-mail

Reklamy
%d blogerów lubi to: